Conferință dedicată împlinirii a 1700 de ani de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea – la Palatul Parlamentului

Pe 22 mai 2025, la Palatul Parlamentului din București, a avut loc conferința „1700 de ani de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea: relevanță și reflecții contemporane”, organizată de Academia Oamenilor de Știință din România (AOSR) și Academia de Științe Juridice din România.

Evenimentul a reunit lideri religioși, teologi, istorici și reprezentanți ai mediului academic pentru a discuta impactul Sinodului de la Niceea asupra lumii moderne. Președintele AOSR, prof. univ. dr. ing. Doina Banciu, a subliniat că acest sinod reprezintă un model de cooperare între autoritatea civilă și credință, evidențiind importanța discernământului și responsabilității active în contextul actual.

Printre vorbitori s-au numărat:

  • Arhiepiscopul Târgoviștei, Mitropolitul Nifon, care a evidențiat relevanța ideilor de la Niceea în contemporaneitate, cu accent pe dialog și comunicare;
  • Conf. univ. dr. Ben-Oni Ardelean, de la Facultatea de Teologie Baptistă, Universitatea din București, care a declarat că demnitatea umană trebuie să fie cea mai importantă valoare în toate sistemele;
  • Deputata Verginia Vedinaș, care a susținut o prelegere despre reperele constituționale actuale ale libertății credințelor religioase.

În cadrul conferinței a fost deschisă și expoziția „Biblia în decursul timpului”, organizată de Muzeul Bibliei din Timișoara, prezentând ediții rare și valoroase ale Bibliei.

Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Programului Știință-Cultură-Diplomație pentru România (RO-SCUD), inițiat de AOSR, promovând dialogul între știință, cultură și spiritualitate.

Acest articol a fost publicat în DIVERSE. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

Lasă un comentariu