Trăim în vremuri tulburi, pline de frământări sociale şi nelinişti care ne alungă pacea şi odihna sufletească. Poporul nostru este din ce în ce mai nemulţumit de circumstanţele în care se află. Oamenii sunt învrăjbiţi unii împotriva altora şi prin aceasta îl întristează pe Dumnezeu. Noi, ca Biserică a Domnului Isus Hristos, nu trebuie să stăm nepăsători într-o vreme ca aceasta şi nici să ne lăsăm cuprinşi şi purtaţi de acelaşi val de nemulţumiri. Adresăm o chemare la Post şi Rugăciune pentru toate bisericile locale în perioada 11-13 iunie 2010.
Motivele rugăciunii sunt:
– Luarea ţării noastre din mâna oamenilor şi punerea ei în mâna lui Dumnezeu!
– Proclamarea autorităţii şi suveranităţii lui Dumnezeu peste România chiar şi în perioada aceasta de criză!
– Pocăinţă înaintea lui Dumnezeu pentru atitudinea pe care o au conducătorii noştri, atât faţă de El, cât şi faţă de cei nenorociţi, văduvi şi orfani.
Avem încredere că promisiunile lui Dumnezeu sunt valabile şi pot deveni realitate pentru noi. Iar promisiunile lui sunt:
Proverbe 8:14-19 … De la mine vine sfatul şi izbînda, eu Sunt priceperea, a mea este puterea. Prin mine împărăţesc împăraţii şi dau voievozii porunci drepte. Prin mine cârmuiesc dregătorii, şi mai marii, toţi judecătorii pământului. Eu iubesc pe cei ce mă iubesc, şi cei ce mă caută cu tot dinadinsul mă găsesc. Cu mine este bogăţia şi slava, avuţiile trainice şi dreptatea. Rodul meu este mai bun decât aurul cel mai curat, şi venitul meu întrece argintul cel mai ales.
Domnul să ne binecuvinteze şi să ne primească jertfa aceasta!
Pastor Nelu Horodinca, Targoviste

































Cred ca din lista motivelor de rugaciune lipseste si pocainta pentru pacatele noastre (ale pocaitilor). Ca n-om fi noi asa de curati.
In Scriptura majoritatea rugaciunilor incep cu marturisirea pacatelor proprii si apoi ale neamului.
Mi se pare ca aruncam pisica pe altii fara sa vedem ca avem si noi o vina considerabila pentru starea natiunii.