Uniunea Bisericilor Crestine Baptiste din Romania – Program Săptămâna de Rugăciune 2014

Iubiti frati in Domnul Isus Hristos,

cu ajutorul Domnului incepem un nou an pe calea credintei in contextul in care pe plan mondial se duce o lupta tot mai mare pentru indepartarea bisericilor de Cuvantul Sfânt al lui Dumnezeu. Cand diavolul reuseste sa indeparteze un om sau o biserica de Cuvantul Scripturii, atunci poate strecura foarte usor invataturi false si practici nebiblice.  De la inceputurile credintei baptiste pe teritoriul tarii noastre, baptistii au fost cunoscuti ca oameni care isi bazeaza intreaga credinta si practica pe Cuvantul lui Dumnezeu. Ancorarea puternica in Scripturi a facut ca prigoanele dinainte de al Doilea Razboi si prigoanele din perioada comunista sa falimenteze in fata credintei adevarate si puternice a bisericilor noastre. Mai mult, in lumina Scripturii, bisericile noastre au pastrat calea ingusta si au luptat pentru mantuirea si sfintirea celor care au asultat Evanghelia. Pentru a ramane pe calea inaintasilor nostri si pentru a pastra credinta adevarata intr-o inima curata, va indemnam la rugaciune pentru cunoasterea, trairea si propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu. In acest sens, tema pentru saptamana de rugaciune din anul acesta este :

Cuvantul lui Dumnezeu

„Iata, vin zile zice Domnul Dumnezeu cand voi trimite foamete in tara, nu foamete de paine, nici sete de apa, ci foame si sete dupa auzirea cuvintelor  Domnului” (Amos 8:11).

„Cuvantul lui Hristos sa locuiasca din belsug in voi in toata intelepciunea” (Col.3:16).

„Toata Scriptura este este insuflta de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna” (2Tim. 3:16-17).

Daca analizam cu atentie ce se intampla in societate si in multe biserici, se pare ca  traim vremea in care oamenii se indeparteaza tot mai mult de Cuvantul lui Dumnezeu si cauta invatatori „dupa poftele lor” (2 Tim. 4:3). Intotdeauna cand Biserica a ramas ancorata in Cuvantul lui Dumnezeu a biruit ispitele si invataturile false care duc poporul in ratacire. In aceasta saptamana, tema rugaciunii este relatia noastra cu Sfanta Scriptura care este Cuvantul isuflat al lui Dumnezeu transmis noua oamenilor.

Pastor Paul Negrut

Vicepresedinte cu educatia biblica

Vezi programul integral AICI

Acest articol a fost publicat în Biserica baptistă și etichetat , . Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s